Jak se sbalit na loď

Na lodi opravdu není moc místa! Balte uvážlivě. Všechny věci do 1 cestovní (nejlépe) tašky. Klidně i po dvojicích. Jde to! Na lodi, co půjde, dáme do poliček a skříněk. Prázdné tašky dáme do děr v podpalubí. V případě potřeby se dá oblečení přeprat v maríně (cestou). Na moři bude nejspíš horko, ale taky může dost nepříjemně foukat a pršet! Musíte být schopní se obléci tak, aby vám nevadilo:

  1. vedro a bezvětří
  2. vedro, ale vítr
  3. zima a vítr
  4. zima a bezvětří
  5. průtrž mračen a vítr

Potřebné oblečení můžete v pohodě nakombinovat z těchto věcí:

  • tričko (tak 2x + zvlášť na cestu tam a zpět)
  • košile nebo něco lehkého s dlouhým rukávem
  • kraťasy (dvoje)
  • plavky
  • mikina
  • nepromokavá bunda + dlouhé kalhoty (outdoor nejlépe)
  • sluneční brýle (nejlépe na šňůrce!)!!!
  • šátek, kšiltovka nebo rybářská hučka (slamák uletí :-))!!!
  • čepice až na uši (květen/říjen)
  • sandále
  • tenisky s nešpinivou podrážkou (světlou) na loď, ale ne s umělou podrážkou (mokré dřevo klouže jako led)
  • něco na spaní, vzdušné a lehké
  • spodní prádlo (tak asi každý ví :-))
  • jedny teplé ponožky
  • pracovní (nebo i cyklistické) rukavice na lana
  • ručník/osuška
Dále se hodí:
  1. pas, OP
  2. pojištění, doporučuji rizikové sporty
  3. baterka, nůž (zavírací)
  4. osobní hygienické potřeby, opalovací krém (silný)
  5. léky kdo co užívá (dále něco na nevolnost, léky na mořskou nemoc)
  6. foťák, nabíječku (na lodi je stále 12V   a USB v každé kajutě a v maríně 220V)
  7. knížku, čtečku, tužku, blok, papír.
  8. spacák jen lehký a skladný když chcete spávat venku – není nutný, na lodi jsou deky a povlečení
  9. brýle, ploutve, šnorchl

Základním pravidlem v šatníku na lodi, ale i u moře obecně, je oddělovat „slané“ a „sladké“ oblečení. To samé platí také o ručnících, případně osuškách. Co je platné osprchovat se v maríně ve sladké vodě, když se potom osušíte ručníkem nasáklým solí. Dříve se psalo, že „veškerá obuv, kterou budeme na lodi používat, by měla mít světlou podrážku, která nebude na bílé palubě zanechávat černé šmouhy“. Dnes už můžeme říct, že boty s podrážkou která zanechává šmouhy nejsou. Přesto to je dobré vyzkoušet a dávat si pozor. Dále, pokud máme k dispozici, jsou trika, svetry, ponožky a podobné spodní vhodnější z přírodních materiálů, jako je vlna a bavlna. Poslední pravidlo které dodržuji, je ponechání kompletního oblečení (včetně obuvi) na zpáteční cestu. Jedině tak mám jistotu, že domů pojedu v suchém, sladkém a nepokrčeném oděvu.

V letní sezoně je na lodi většinou velmi teplo. Dá se říct, že většinu týdne jachtař prožije pouze v plavkách (nejsou podmínkou) a jednom tričku. Na nohy jsou vhodné starší sandály podle pravidla, voda proteče a škodu neudělá. V chladném počasí se ale vyplatí lehké goretexové boty. V případě krátkodobé nepohody a deště jsou dobré šusťákové kalhoty, zásadně bez podšívky. Šusťákovina i když proteče, chrání nohy proti větru a rychle osychá. Na vrchní část těla se používá větrovka. Ideální je s membránou, například z materiálu Gore-Tex, Sympatex, nebo Gelanots. Někdy výjimečně se hodí i kulich, pevná pláštěnka a rukavice. Naopak deštník je na lodi, vzhledem k převládajícímu větru, naprosto nepoužitelný.

S množstvím oblečení to není vhodné přehánět. Ze zkušenosti vím, že jeden týden na lodi se prochodí v jednom tričku, stylové je námořnické, modro-bílo pruhované. Až po večerním osprchování, se převléká do „sladkého,“ někdy přímo do pyžama. Jedno záložní triko neuškodí, jedno s dlouhým rukávem, jedna mikina. Pokud se zavítá do civilizace, neuškodí jedna sada slušnějšího oblečení na promenádu, ale není podmínkou. Nikdo se za vámi nebude pohoršeně otáčet, že nejdete s módou. Jste námořníci! Spodní prádlo komentovat nebudu, to záleží na osobních návycích každého jednotlivce.

 

Co pro zdraví?

Předpokládám, že každý si je vědom toho, že při cestě do zahraničí je potřeba si vzít léky, které pravidelně užívá. Nelze předpokládat, že na moři narazíte na pojízdnou (plovoucí) lékárnu. Prostě dostupnost léků na vaší plavbě bude určitě horší, než v některé evropské metropoli.

Nepodceňovat volbu slunečních brýlí. Brýle z asijské tržnice za stovku, určitě nebudou mít deklarovaný UV filtr a na tak exponovaném místě jako je paluba lodě, neudělají majiteli dobrou službu. Pro oči citlivé na vítr je také vhodné vybavit lékárničku očními kapkami.

Každý by také měl být připraven na žaludeční nevolnosti (mořská nemoc). Nejlépe je poradit se se svým obvodním lékařem, ale přeci jenom několik typů. Běžně se používá známý prostředek Kinedryl, nebo homeopatikum Coculline. Problém je v tom, že pokud už jednou nevolnosti propuknou ve větší míře, jen zřídka ustoupí vlivem jakýkoliv léků. Já osobně preferuji žvýkačky Travel-Gum. Pokud je špatná předpověď, nebo ráno vidím na volném moři bílé hřebeny vln, sáhnu místo po normální žvýkačce, po Travel-Gumu. Zatím nezklamal.

Velmi důležité jsou také ochranné prostředky proti slunečnímu záření. Ono se to nezdá, ale být vystaven celý den prudkému jižnímu slunci není někdy žádný med. Všudypřítomný vítr sice zmírňuje pocit vedra, ale o to víc se po západu slunce nezkušený námořník diví, jakou to barvu má jeho obličej a záda. Proto radím nebát se silnějších ochranných faktorů. Dají se koupit malé tubičky krému, kombinované s pomádou na rty ve víčku, oboje s faktorem 25.

Protože na lodi není nikdy daleko k drobným a oděrkám a škrábnutím, doporučuji zajistit si do lékárničky malou lahvičku Novikovu na potírání. Slaná voda totiž zapříčiní, že každé škrábnutí se rychle zanítí a Novikov se mně osvědčil jako nejlepší prevence.

Je potřeba dotknout se i choulostivé části těla. Nezřídka se stává, že vlivem dlouhého sezení v mokrých plavkách na neprodyšné palubě, dochází k problému často zmiňovanému ve vtipech. „Na koně! – Mám vlka! – Tak na vlka a jedem!“ Příslušná mastička na intimní partie nezabere mnoho místa a může přijít vhod. Jedna z variant prevence je nechat plavky při koupání na palubě a mít je stále suché. Je to příjemné i zdravé, ale to už záleží na složení a zvycích posádky.

 

Co ještě zbývá

Kromě výše uvedeného zmíním ještě několik maličkostí.

Ložní prádlo a povlečení bývá na lodi v dostatečné kvalitě i množství a není potřeba si sebou nic dalšího brát. Spacák, jen když chcete spát venku.

Co se naopak vyplatí, jsou obyčejné kolíčky na prádlo. I když v inventáři každé lodi jsou, stále je co sušit a moře je bezedné. Hrst vlastních, se neztratí.

Výbava na šnorchlování je jednou ze základních věcí, kterou si každý turista, nejen český s sebou k moři bere. A je to správné. I když se Egejské moře nemůže rovnat Rudému moři, je zde pod hladinou stále co vidět. A v lokalitách tolik nezatížených turismem to platí obzvlášť.

Je potřebné si uvědomit, že všechny běžné plachetnice, pokud nejsou v maríně připojené na el. proud, mají pouze napětí 12V. Veškeré napájení a nabíječky je proto nutné této skutečnosti přizpůsobit. Variantou, kterou disponujeme, je měnič 12V – 220V / 75W, dostačující pro běžné nabíječky a napájení notebooku. 2x USB 0.5 A je v každé kajutě pro nabíjení telefonu.

Pokud nemůžete vydržet bez oblíbené muziky, můžete si s sebou vzít MP3/telefon. Loď má ve výbavě kvalitní rádio s přehrávačem.

Přesto že je jachting adrenalínový sport, najde se (u rodinné plavby zvlášť) chvilka také na čtení. Náruživý čtenář se nemusí bát, vzít si sebou dobrou knížku.